Sátoraljaújhely Sátoraljaújhely Magyarország északkeleti részén helyezkedik el a romantikus szépségű Zempléni-hegység hegyeivel körülvéve. Évszázadokig Zemplén Vármegye székhelye volt, ma az ország legészakibb városa. A város lakosainak száma ma húszezer fő. A környék gazdasági, közlekedési, pénzügyi és kulturális központja. A város arculatához tartozik még a sok iskola, a városi újság, a városi könyvtár, a regionális televízió. Városi rangját 1261-ben V. István királytól kapta, aki egy várat is építtetett ide, mintegy kifejezve a város védelmének fontos szerepét. A város ekkoriban indult fejlődésnek, amit nagyrészt az előnyös földrajzi helyzetének köszönhetett. A folyókhoz közel, az alföld és a hegyvidék találkozásánál ideális kereskedelmi, közlekedési és kulturális szerepkört vállalt fel. A hegyaljai bor az egész világon híressé vált, kereskedelmi útvonalak épültek ki Oroszországgal, Lengyelországgal, Romániával, és az ország többi részével. A dinamikus fejlődésnek az első világháború lezártával a trianoni béke vetett véget.
Sátoraljaújhely jelentős történelmi hagyományokkal rendelkezik: Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem és a Rákóczi-szabadságharc vezetője nem messze a várostól, a szlovákiai Borsiban született. A városból és a szomszédos faluból, Széphalomból irányította Kazinczy Ferenc, a nagy író és nyelvész a magyar nyelv megújítását célzó küzdelmeket a 19. század elején. Ebben az időszakban a város és környéke a magyar irodalmi élet központja volt. Innen indult politikai pályájára Kossuth Lajos, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc vezére, aki büszkén vallotta magát "újhelyi magyar ember"-nek.
Legértékesebb műemlékegyüttese az ún. "Barátszeren" található pálos-piarista kolostor és templom. A kolostor a 13., a koragótikus templom a 14. században már állott. Barokk főoltára és templomi berendezése kivételes szépségű. A görög katolikus templom ikonosztáza egyházi kultúránk egyik gyöngyszeme. A zsidóság emlékei is megtalálhatók a városban, a régi zsidótemetőben temették el Teitelbaum Mózes csodarabbit, aki (1759-1841) a chaszidizmus magyarországi elterjesztője. Évente sok száz ember zarándokol ide a halálának évfordulóján. Kellemes kirándulásokat tehetünk a hegyek turistaútjain. A Magas-hegy a téli sportok kedvelőinek valóságos paradicsoma. Országos versenyek lebonyolítására is alkalmas sí- és szánkópályák várják a testedzésre és friss levegőre vágyókat. A Várhegy tetejéről körülpillantva látszanak Sárospatak tornyai, messze kéklik Hegyalja s a Bodrogköz. A Szár-hegyen Magyar Kálváriát épített a város lakossága Trianon szomorú emlékezetére. A Vár-hegy és a Sátor-hegy nyergében az Oremus-dűlőben készült a világon az első aszúbor az 1620-as években - a hagyomány szerint. De híresek az ungvári és zsólyomkai pincék is. A város világhírű táncegyüttese őrzi a környékbeli néptánc hagyományokat. Minden nyáron néptánc fesztiválok és szabadtéri programok megrendezésére kerül sor.
|